Kategoria: Projekty

CERTYFIKAT AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Po raz piąty nasza szkoła z sukcesem zakończyła starania o przyznanie certyfikatu Bezpiecznego Puchatka, programu prowadzonego przez firmę Maspex z Wadowic. W tym roku edycja XI.

Celem Puchatkowego programu jest uczenie pierwszoklasistów bezpiecznych zachowań nie tylko w ruchu drogowym, w domu, w szkole i w czasie zabawy, ale również w internecie, co w obecnej sytuacji pandemicznej jest szczególnie ważne.

KOMPUTERY DLA UCZNIÓW

 

Gmina Myślenice zakupiła laptopy dla uczniów w ramach projektu „Zdalna Szkoła”. Dziewięć z nich trafiło do naszej szkoły. W/w sprzęt zakupiony został w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” działania 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”. W najbliższych dniach sprzęt zostanie udostępniony uczniom. 

Klauzula informacyjna

WARSZTATY ZE ZDROWIA EMOCJONALNEGO – PONIEWAŻ WSZYSTKIM NAM ZALEŻY NA TYM, BY NASZE DZIECI BYŁY SZCZĘŚLIWE I ODNOSIŁY SUKCESY

Przez prawie półtora roku obecna klasa 2d (wych. p. Sylwia Siłuszyk) uczestniczyła w cotygodniowych warsztatach promocji zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia „Przyjaciele Zippiego” prowadzonych przez psychologa (Aneta Dziewońska) i pedagoga szkolnego (Beata Pacek). Równocześnie udział w programie od października rozpoczęły klasa 1b (wych. p. Renata Zygmunt) i klasa 1c (wych. p. Elżbieta Żądło), a od grudnia również klasa 1a (wych. p. Iwona Stanisz-Trzcińska).

„ZAGROŻENIA I OCHRONA ZASOBÓW ZIEMI” – POWIATOWA SESJA NAUKOWA

Uczniowie z klasy IVd, VIa i VIb wzięli udział w sesji biologiczno – chemicznej organizowanej przez uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach.

Sesja składała się z kilku wykładów prowadzonych przez uczniów popartych prezentacjami.

Tematy omawiane podczas sesji:

POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZIMĄ

Zima to trudny czas dla zwierząt, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach i dzikich zwierzętach pamiętają uczniowie naszej szkoły.

Uczniowie z klas IVa, IVc i IVd wzięli udział w kolejnych działaniach wynikających z innowacji pedagogicznej – „Patrzę, dotykam, czuje – badam i eksperymentuje”.

Młodzi, chętni przyrodnicy dbają o to, aby ptaki podczas tegorocznej zimy nie były głodne. Posiadają w swoich ogrodach karmniki, które uzupełniają ptasimi przysmakami. Dbają również o koty i innych dzikich mieszkańców lasów.

„ECO-DWÓJKA”- WYCIECZKA DO MIEJSKIEGO ZAKŁADU WODOCIĄGÓW

W ramach projektu „Eco-dwójka”  klasy 5a i 5f wraz z wychowcami wybrały się na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Wodociągów celem zdobycia  i poszerzenia wiedzy uczniów z zakresu edukacji ekologicznej dotyczącej wody w naszym życiu.

Tak oto została opisana wycieczka przez jedną z uczennic:

PROGRAMOWANIE Z KLOCKAMI LEGO

Uczniowie klas III c, III d i III e biorą obecnie udział w innowacji pedagogicznej „Programowanie z klockami Lego”. Jest to program wspomagania kształcenia uczniów poprzez zastosowanie zestawów Lego Education WeDo 2.0.

Innowacja ma celu szerzenie idei programowania z wykorzystaniem klocków LEGO WeDo 2, analityczne myślenie oraz wyciąganie wniosków, programowanie, projektowanie oraz kreowanie ruchomych modeli. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania myślenia poprzez programowanie.

PROGRAM NAUKI JAZDY NA NARTACH „JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ”

Podczas tegorocznych ferii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie nauki jazdy na nartach „Jeżdżę z głową”, który był współfinansowany przez Gminę Myślenice oraz Województwo Małopolskie.

„POZNAJEMY SMAKI POTRAW KUCHNI NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO”.

Dnia 16 stycznia w klasie 6b przeprowadzony został projekt pt: „Poznajemy smaki potraw kuchni niemieckiego obszaru językowego”. Lekcja ta miała na celu zaprezentowanie potraw typowych dla kuchni państw niemieckojęzycznych i wskazanie pochodzenia tych dań. W ramach projektu uczniowie wykonali prezentacje, plakaty dotyczące potraw, jak również przygotowali degustację wybranych specjalności.  Na lekcji mieliśmy okazję spróbować: tortu Sachera, ciasteczek „ Spitzbuben” oraz „Lebkuchen”, niemieckiego ciasta maślanego, Kremówki Wiedeńskiej oraz „Klopsów po Królewiecku”.

OGRÓDKI METEOROLOGICZNE UCZNIÓW Z KLAS CZWARTYCH

Młodzi przyrodnicy naszej szkoły aktywnie biorą udział w pracach pozwalających lepiej poznać otaczający ich świat. Chętni uczniowie z klas IVa, IVc i IVd skupili się na obserwacji meteorologicznej. Chętni i dociekliwi badacze nie tylko nauczyli się rozpoznawać składniki pogody i towarzyszące im zjawiska przyrodnicze ale również wykonali własnoręcznie potrzebne do pomiaru przyrządy.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA- – WIZYTA W TEATRZE

W grudniu klasy: 5c i 5e obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Tomka Sawyera” w krakowskim Teatrze Groteska. Wyjazd na spektakl związany był z realizacją w wymienionych klasach innowacji pedagogicznej zakładającej stosowanie różnych sposobów rozbudzania u dzieci zamiłowania do czytania książek. Była to więc propozycja angażującego emocjonalnie wprowadzenia do omawiania lektury szkolnej.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA – „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”

W ramach innowacji „Podróż do świata książek” w październiku i w listopadzie uczniowie klas V c i V e brali udział w programie „Wychowanie przez czytanie” prowadzonym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” .

W czasie lekcji języka polskiego zapoznali się z wybranymi fragmentami z tomu opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, które poruszały problem najważniejszych wartości w naszym życiu. Uczniowie dyskutowali o tak ważnych pojęciach jak uczciwość, odwaga, przyjaźń czy życzliwość, brali udział w scenkach rodzajowych, tworzyli prace plastyczne, m.in. galerię „Wartościowych Superbohaterów”, którą można było podziwiać w sali 202. Przygotowali też krótkie filmiki i prezentacje dotyczące wybranej wartości.

TRADYCJA GÓRĄ!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w ogólnopolską kampanię społeczną pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ ”prowadzoną przez Fundację „Dbam o mój zasięg”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.