Kategoria: Projekty

„HISTORIA MOJEJ MIEJSCOWOŚCI, MYŚLENICE I OKOLICE”

Klasa 6c w br. brała udział w innowacji pedagogicznej z historii pt: „Historia mojej miejscowości, Myślenice i okolice” prowadzoną przez nauczycielkę historii Joannę Bugaj. Głównym celem innowacji było systematyczne pogłębianie wiedzy o regionie. Uczniowie naszej szkoły poznali historię miasta, zabytki i architekturę.

 Nowatorski charakter innowacji polega na wprowadzeniu do zajęć z historii edukacji regionalnej. Klasa 6c uczestniczyła w lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz w  lekcjach terenowych na Polanie Mikołaja i w grze miejskiej „ Myślenice i ich tajemnice”.  

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE W INNOWACJI „DOLASTAMY 2.0”

Jak przyjemniej się uczyć? Jak zadbać o kontakt z naturą? Jak obniżyć poziom stresu i niepokoju?

Próbą odpowiedzi jest innowacja „doLAStamy 2.0”, która pilotażowo pojawiła się w bieżącym roku szkolnym w Dwójce. Próbujemy z młodym pokoleniem odwracać szkodliwy trend dorastania w DEFICYCIE NATURY. Rozwój cywilizacyjny ostatniego stulecia wypycha człowieka z terenów zielonych do stref zurbanizowanych. W technologicznie zaawansowanym otoczeniu niewielu uczniów jest w stanie oprzeć się pokusie nadmiarowego przebywania w wirtualnym świecie.

Tymczasem proste wyjście na spacer lub co najmniej dwudziestominutowe przebywanie w parku, lesie lub ogrodzie daje potwierdzone medycznie efekty. Po raz kolejny, zatem, wybraliśmy się w plener, tym razem na zbocza Dalinu, poddać się atmosferze relaksu i podziwiania panoramy Beskidu Wyspowego.

I jeśli do tego wpleciemy elementy ćwiczeń leksykalnych dla klasy 7a  w języku angielskim to powstaje  edukacyjno – zdrowotne działanie w innowacji „doLAStamy 2.0”, które serdecznie polecamy uczniom i nauczycielom.

PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO „EUROPA I JA” W KLASIE II D

W maju klasa II D zakończyła realizację zadań z Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego EUROPA I JA. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt był zgodny z kierunkiem polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022 wpisując się w trzeci punkt: ,,Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych”.

Poprzez udział w projekcie dzieci zdobyły nowe doświadczenia, rozwinęły zainteresowania, nawiązały współpracę oraz przede wszystkim świetnie się bawiły.

A oto kilka opinii uczniów na temat projektu:

Projekt był bardzo fajny, zabawny, robiliśmy ciekawe rzeczy – Blanka

Przy zadaniach mieliśmy dużo frajdy. Dowiedzieliśmy się wiele o włoskich zwierzętach i zwyczajach – Hania

Uczyliśmy się o włoskich wyspach, miastach, mieliśmy różne fajne, ciekawe zabawy. Projekt mi się bardzo podobał. Chciałabym taki za rok, z innym krajem – Ala

Projekt był bardzo fajny i chciałbym jeszcze raz taki mieć – Kamil

Na zajęciach można było dowiedzieć się o zwyczajach włoskich, kulturze, tańcach, jedzeniu. Mieliśmy możliwość zrobienia własnej pizzy. Było bardzo pysznie. Przez zabawę dowiedzieliśmy się bardzo dużo o tym kraju. Mam nadzieję, że tam niedługo pojadę z rodzicami – Oliwier

Projekt mi się bardzo podobał, była fajna zabawa, uczyliśmy się, jak tańczyć Tarantellę. Chciałbym jeszcze raz mieć taki projekt w klasie – Franio

Projekt był bardzo fajny, zabawny, mi się bardzo podobał. Nauczyliśmy się włoskiego tańca i poznaliśmy nowe włoskie słowa – Emilka

Projekt mi się bardzo podobał. Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy. W końcu sam zrobiłem pizzę, bez niczyjej pomocy, nauczyłem się włoskich słów, lepiłem z masy solnej włoskie zwierzęta  – Witek

Jak widać, projekt bardzo podobał się uczniom. Mamy nadzieję, na udział w kolejnej edycji za rok. Ciao!

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY EUROPA I JA –  ZADANIE MARZEC, KWIECIEŃ I MAJ

W bieżącym roku szkolnym klasa II d bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym EUROPA I JA. Jego celem jest przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i uczniom klas I-III wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Projekt składa się z 8 zadań. Od października do maja każdego pierwszego dnia miesiąca klasa wykonuje zadania dotyczące wybranego przez nas kraju – Włoch.

Każde państwo ma swoje tradycyjne potrawy. Pizza to najpopularniejsza na całym świecie potrawa kuchni włoskiej. Cienki, wypieczony spód, chrupiące i puszyste boki, pyszne dodatki… Naszym marcowym zadaniem była degustacja wybranego włoskiego dania, a wybór padł oczywiście na pizzę! Udaliśmy się do pizzerii Legendario w Myślenicach, gdzie pod okiem mistrza Sebastiana Turczyniaka nauczyliśmy się ręcznego wyrobu ciasta. Było przepysznie i bardzo profesjonalnie. Zamiłowanie do włoskiego jedzenia czuć było już od progu lokalu. Serdecznie dziękujemy za gościnę i miło spędzony czas.

W kwietniu przypada Międzynarodowy Dzień Tańca, a każde państwo ma charakterystyczną dla siebie melodię lub taniec. Postanowiliśmy, że ułożymy nasz własny układ choreograficzny do znanej włoskiej melodii Tarantella. Jest to taniec ludowy, pochodzący z Neapolu, bardzo rytmiczny i szybki. Efekty naszej pracy można zobaczyć poniżej:

W każdym kraju na całym świecie są dzieci, które uwielbiają się bawić. W ramach majowego zadania poznaliśmy zabawy włoskich dzieci – grę w kolory, trigon, un, due, tre, Stella! I wiele innych… Zapraszamy do obejrzenia relacji z realizowanych zadań! 

LEKCJE POD DRZEWEM – STREFA EDUKACJI W PLENERZE

Młodzież i rodzice naszej szkoły włączyli się w stworzenie miejsca umożliwiającego prowadzenie lekcji w zielonej przestrzeni. DWÓJKA ma teraz przyjemne stanowisko, zapewniające przebywanie na świeżym powietrzu, bo bez tlenu uczymy się marnie – wielogodzinny  bezruch w zamkniętych pomieszczeniach wpływa na stan zdrowia i możliwość przyswajanie wiedzy.  Nasza szkoła proponuje proste rozwiązania i w  ramach innowacji „doLAStamy 2.0” już odbywają się zajęcia w przyszkolnym terenie zielonym.

Wykorzystujemy proste siedziska, wykonane z opon w trakcie naszego pikniku ekologicznego. Uczniowie siódmej i ósmej klasy we współpracy z młodszymi kolegami i koleżankami sprostali niełatwemu zadaniu – stworzyli pierwsze w swoim życiu kolorowe, tapicerowane siedziska. Opony pokryli farbami akrylowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne i część z nich pomalowali w zaprojektowane wzory, a część oddali jako powierzchnię radosnej twórczości uczniom z klas 1 – 4.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI 2022

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki Laboratoria Przyszłości. Kwota, jaką otrzymaliśmy to 225 000 zł.

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzyma wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

W 2022 szkoła wykorzystała pozostałą część funduszy. Wcześniej zakupiony sprzęt uzupełniono o klocki Lego Spike i Lego Mindstorms do nauki programowania, klocki konstrukcyjne Lego BricQ, długopisy 3D, okulary wirtualnej rzeczywistości VR, urządzenia do rejestrowania wideo i dźwięku.

Sprzęt będzie wykorzystywany podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Dzięki pozyskanym narzędziom będzie można zrealizować wiele działań mających na celu wsparcie naszych uczniów realizować ciekawe innowacje pedagogiczne wykorzystując w nich nowoczesne programy. Nasi uczniowie rozwiną kreatywność, umiejętności analityczne, wyobraźnię przestrzenną i nauczą się pracy metodą projektu.

PROGRAM NAUKI PŁYWANIA „UMIEM PŁYWAĆ”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III z naszej szkoły biorą udział w programie nauki pływania „Umiem pływać”. Jest on finansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów prowadzonych przez Ministerstwo Sportu.

Program powszechnej nauki pływania jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. W czasie zajęć na basenie uczniowie uczą się bezpiecznego zachowania się w wodzie, rozwijają sprawność fizyczną, przeciwdziałają i korygują wady postawy, nabywają podstawowe umiejętności pływania, a przede wszystkim uczą się aktywnie spędzać wolny czas.

Zajęcia w całości sfinansowane zostały przez Gminę Myślenice.

Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie wpłynie także na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.

KODEKS BEZPIECZEŃSTWA KLASY 1A

Miło mi poinformować, że klasa 1a będzie reprezentowała naszą Szkołę w Akademii Bezpiecznego Puchatka w dodatkowym projekcie, jakim jest opracowanie kodeksu bezpieczeństwa. Uczniowie tej klasy wraz z wychowawczynią p. Bożeną Łętochą stworzyli wspólnie plakat, który został już wysłany do Akademii.

Powodzenia dla naszych pierwszaków w zmaganiach konkursowych!

Aneta Dziewońska, koordynator programu

POWARSZTATOWA GALERIA ILUSTRACJI WIERSZY POETY

TWÓRCZOŚĆ KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO  W ODBIORZE UCZNIÓW. 

 1 Wiktoria Przybyś 7d

2 Amelia Wójtowicz 5e

3 Dawid Nalepa 7d

4 Nikola Żądło 7a

5 Gabriela Batko 6d

6 Maja Lis 7a

7 Anna Tondera 7a

8 Amelia Batko 4b

9 Jan Konstanty 6a

10 Amelia Skrzypek 6a

11 Justyna Żak 6a

12 Lena Paniak 7a

13 Wiktor Kaczorowski 7d

14 Zofia Chrobak 7b

15 Natalia Firek 7b

16 Kamil Synowiec 7c

17 Alicja Kuczyńska 7a

18 Magdalena Zielińska 5e

19 Jakub Gramatyka 7b

20 Zuzanna Mirek 7a

21 Dominika Cygan 7a

Prace wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przez nas ilustrowane to, co w wierszach K. K. Baczyńskiego zapisane”.

Życzymy powodzenia!

RECEPTA NA SPACER

SPacer

Kanadyjski pacjent może z receptą od swojego lekarza wejść za darmo do parku narodowego. A jak jest w naszym środowisku? Czy wystarczająco dbamy o zapewnienie sobie ruchu i przebywanie na świeżym powietrzu?

W Dwójce naszym uczniom chcemy zapewniać aktywność w naturze. W ramach innowacji „doLAStamy 2.0” od listopada 2021 zajęcia rozwijające z języka angielskiego odbywają się na zewnątrz budynku.

Edukacja na wolnym powietrzu może odbywać się również na przedmiotowych wycieczkach terenowych. 25 marca 2022 zmotywowana grupa anglofilów z 7a ruszyła śladem niewidzialnej ręki, zostawiającej nam ukryte wiadomości na trasie. Jak w escape roomie lub jego dwudziestowiecznej „prawersji” czyli w podchodach – wykonywaliśmy zadania, poprzedzone tłumaczeniami zagadek i cytatów. W efekcie nie tylko stworzyliśmy kolorowy „motto – baner”, ale też powiązaliśmy klasykę literatury angielskiej z międzynarodowymi mistrzostwami i polską tradycją powitania wiosny.

DZIEŃ UŚMIECHU

Niedawno świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny, a teraz wielkimi krokami zbliża się kolejne wiosenne święto czyli Prima Aprilis. Z tej okazji samorząd szkolny zaprasza do udziału w akcji pt. ,,Szkolny dzień uśmiechu. Proponujemy, aby pierwszego dnia kwietnia uczniowie założyli do szkoły podkoszulki, na które nalepią wykonane przez siebie uśmiechnięte emotikony. Można też oczywiście ubrać element garderoby, na którym znajduje się już nadrukowana grafika. Dla uczniów, którzy wezmą udział w akcji czeka niespodzianka w postaci zwolnienia z niezapowiedzianego pytania.

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE 7B

Klasa 7b w ramach zajęć rozwijających z języka polskiego przygotowała i zaprezentowała przed swoimi kolegami fragment ,,Zemsty” Aleksandra Fredry przedstawiający rozmowę Cześnika z Papkinem. Młode aktorki spisały się wspaniale!

PROJEKT EMOCJE

Klasą 1 a zrealizowała 2 i 3 moduł projektu edukacyjnego „Emocje”. Podczas zajęć z 2 modułu – Kraina wyobraźni dzieci nauczyły się czym jest wyobraźnia oraz jak ją wyrazić słowami. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt „Żółty balonik” ukazującego to, że możemy nadawać przedmiotom nowe znaczenie np. podczas zabawy. Opowiadanie było też występem do rozmowy o uczuciach głównej bohaterki. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną „Mój balonik marzeń”.