Kategoria: Projekty

SZKOLNI REDAKTORZY NA TROPIE…BAJEK KRASICKIEGO

Uczniowie klas 6b i 6e podczas lekcji języka polskiego wcielili się w rolę dziennikarzy i pracując w  redakcyjnych zespołach tworzyli papierowe wersje gazet. Tematem  i punktem wyjścia stały się omówione wcześniej bajki Ignacego Krasickiego. Redaktorzy z zapałem przystąpili do powierzonego im zadania, a efektem ich pracy są wyjątkowe gazetki, które stanowią współczesne odniesienie  do oświeceniowych utworów.

EKSPERTKI KAPITANA PLANETY

Co robimy i co jeszcze moglibyśmy zrobić, żeby pomóc środowisku? Na te pytania odpowiadaliśmy podczas warsztatu ze zmianą stolików, przy których na uczniów czekały zaproszone ekspertki: Weronika Idzikowska (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie) – leśniczka kultury, pedagożka korczakowska, Ada Latosiewicz i Magdalena Tobolewicz – nauczycielki Sp2 w Myślenicach, które działają świadomie i „ekopraktycznie”.

PROJEKT EDUKACYJNY „MEINE KLEINE HEIMAT – IST MYŚLENICE SEHENSWERT?”

W ramach projektu edukacyjnego z języka niemieckiego „Meine kleine Heimat – ist Myślenice sehenswert?”/ „Moja mała ojczyzna – czy warto zwiedzić Myślenice” wybraliśmy się 21 października na wycieczkę po naszym mieście. Złota polska jesień towarzyszyła nam przez cały czas i pozwoliła nacieszyć oko nie tylko zabytkami, ale i krajobrazem.

Musimy przyznać, że odkryliśmy nasze miasto na nowo i zgodzić się z przysłowiem „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Przed „Domem Greckim”, dawnym muzeum regionalnym poczuliśmy się jak dawni kupcy ormiańscy, którzy po długiej wędrówce zatrzymywali się w zajeździe na wypoczynek. Miejscowa ludność nazywała ich Grekami, stąd nazwa Dom Grecki.

„DOLASTAMY” W HARMONII ZE SOBĄ I ŚRODOWISKIEM

Na zajęciach realizowanych w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Małopolska 2019 – 2021 rozmawialiśmy o japońskiej filozofii Ikigai. Chodzi o odnalezienie przyjemności w tym, co robimy bez oczekiwania sukcesu, o podchodzenie z uważnością do drobnostek.

MATEMATYCZNA GRA TERENOWA

W dniu 17 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się pierwsza matematyczna gra terenowa. W zabawie wzięli udział uczniowie wszystkich klas szóstych. W czwartek zaraz po pierwszej lekcji uczniowie wraz z opiekunami udali się na myślenicki Rynek, gdzie otrzymali liczne wskazówki oraz instrukcje dotyczące przebiegu gry. Zadaniem uczestników było rozwiązanie 15 zadań matematycznych i wpisanie odpowiedzi na przygotowaną kartę startową. Jednak odnalezienie właściwych zadań  to było nie lada wyzwanie! Zostały one ukryte w różnych miejscach w Rynku oraz jego okolicach. Aby odnaleźć miejsca, w których znajdowały się karty z zadaniami uczniowie musieli odczytać z załączonej mapki odpowiednie punkty kontrolne, w których znajdowały się zadania. Nie było to proste, gdyż oprócz prawidłowych punktów, były punkty zmyłkowe, w których również znajdowały się zadania. Odszukanie właściwych zadań we właściwym miejscu zależało przede wszystkim od tego, czy uczniowie prawidłowo przeanalizują i odczytają dane z mapki, którą otrzymali. Emocje, które towarzyszyły uczniom były ogromne. Wszystkim udało się odnaleźć odpowiednie punkty, wykonać zadania i szczęśliwie wrócić do szkoły na pozostałe lekcje. Organizatorki dziękują Pani Katarzynie Urbaniak z firmy Pro Ino za wykonanie mapek oraz pomoc w organizacji gry. A oto opinie niektórych uczniów biorących udział w zabawie:

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA – ZAJĘCIA W BIBLIOTECE

W październiku uczniowie z klasy 5c i 5e uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej. Ich celem było zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących korzystania z encyklopedii i słowników. Spotkanie poprowadziła pani Lucyna Tondera, ponadto przygotowała dla uczniów ciekawe zadania, które piątoklasiści wykonywali w grupach pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego – Anny Woźniak i Anny Pardyak.

WARSZTATY „WODA W PRZYRODZIE”

Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w warsztatach pod hasłem ,, Woda w przyrodzie”. Warsztaty dla uczniów odbędą się w budynku MZWiK Sp. Z o. o w Myślenicach przy ul. Piłsudskiego 47 ( 1piętro) w dniach:

23.10. 2019r. godz. 11.30- klasa 4d- opiekun: Agnieszka Mieszczanek

30.10. 2019r. godz. 11.30- klasa 4b- opiekun: Ewelina Zlezarczyk

06.11. 2019r. godz. 11.30- klasa 4c- opiekun: Agnieszka Mieszczanek

27.11. 2019r. godz. 11.30- klasa 4a- opiekun: Agnieszka Mieszczanek

Warunkiem udziału  klasy w warsztatach jest dostarczenie ,, oświadczeń rodziców/ opiekunów” każdego dziecka w klasie. Oświadczenia musza być przekazane przed rozpoczęciem zajęć. Dziecko, które nie będzie posiadało podpisanego ,,oświadczenia”, nie może wziąć udziału w warsztatach.

INTENSYWNY TYDZIEŃ W PROJEKCIE „doLAStaMY”

W sobotę (5.10.19) przyjechał do uczniów naszej szkoły Daniel Leżoń – aktor i tancerz. W przerwie między zagranicznymi spektaklami poprowadził warsztaty sprawczości i pewności bycia sobą. Dla naszej klasy były to najbardziej wymagające skupienia i uważności zajęcia. Deszcz uniemożliwił wyjście w plener, ale uratowała nas partnerska Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach, w której schroniliśmy się na kilka godzin intensywnej pracy. Jak wspomina Daniel: „układaliśmy choreografię z matematyki, geografii i historii. Przemienialiśmy wielokrotnie swój ruch, oddech, sposób patrzenia, sposób chodzenia. Mimo to cały czas pozostawaliśmy sobą. Odczytywaliśmy komunikaty niewerbalne i świadomie próbowaliśmy je tworzyć.”

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA – WARSZTATY JĘZYKOWE

We wrześniu w naszej szkole odbyły się zajęcia: Słowa na creativie i na survivalu – warsztaty z grą słowotwórczą. Wzięli w nich udział uczniowie z klasy 5e. Celem działań było to, żeby „starsze dzieci przyswoiły poprzez zabawę wiadomości dotyczące rozwoju języka, etymologii, zmian kontekstowych w polszczyźnie”. Podczas ćwiczeń wykorzystaliśmy Słowa Przodków i Młodą Mowę, Story Cubes, karty tematyczne, czasopisma, wiersze z literatury dawniejszej oraz współczesną poezję i teksty hiphopowe.  Efektem warsztatów były powstałe teksty wierszy i piosenek. Szczególnym momentem spotkania był czas prezentacji przygotowanych utworów – niektóre odczytano, inne rapowano, jedna grupa zdecydowała się zaśpiewać tradycyjnie. Zabawa językiem sprawiła uczestnikom warsztatów wiele radości.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA – POCZĄTEK

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie z klasy 5e i 5c będą realizowali rozmaite działania związane z czytelnictwem.

Pierwsze zadanie już wykonane! We wrześniu wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wysłuchaliśmy fragmentów 8 nowel.

UCZNIOWIE, RODZICE, DZIADKOWIE – WOLNOŚĆ ŁĄCZY!

Kolejny raz chcemy zaprosić uczniów, ale także rodziców oraz dziadków do włączenia się w ogólnopolską kampanię BohaterOn, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Wszystkie kartki napisane przez uczniów w poprzedniej edycji trafiły do rąk Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń, o czym przekonał się uczeń z naszej szkoły, Bartek Durek z kl.8b, bowiem niespodziewanie otrzymał on kartkę z pozdrowieniami oraz drobny upominek od Powstańca, Pana  Kazimierza Wilczyńskiego, pseudonim „Orlik”.

ORIGAMI  USPOKOI EMOCJE

Zapowiedziana kontynuacja wędrówek „japońskich” w ramach projektu „doLAStaMY” miała miejsce w piątek 27.09.2019 w naszej zaprzyjaźnionej partnerskiej Bibliotece Pedagogicznej w Myślenicach.

 Klasa IV C spotkała się z panią Izabelą Ralską. Przez dwie godziny działaliśmy pod profesjonalnym okiem doświadczonej instruktorki. Każdy uczeń otrzymał zestaw z gadżetami i instrukcje. Zaczęliśmy od własnych zakładek do książek i bardzo precyzyjnego składania płatków kwiatu, przeplatania dratwy przez ozdobne guziki, formowania łodyżek z bibuły, składania kolorowych żurawi i innych, wymagających skupienia czynności. Po co to robiliśmy? Dla doskonalenia zdolności manualnych i dla okazji, żeby jedni pomagali drugim. Ale przede wszystkim, żeby zatrzymać się w biegu i  pokazać niecodzienny, alternatywny sposób uspokojenia emocji.

KSIĄŻKOŻERCY NA START

W czerwcu grupa uczniów z naszej szkoły postanowiła wziąć udział w projekcie czytelniczym o nazwie „Wkręceni w czytanie”. Projekt jest podzielony na kilka etapów. Uczniowie postarają się udowodnić swoim rówieśnikom kilka rzeczy. Po pierwsze, że czytać można wszędzie – na końskim grzbiecie, na plaży, w lesie czy w parku. Po drugie, że czytać można również o każdej porze – rano, w południe, wieczorem, a nawet o północy. I po trzecie – najważniejsze – czytaniem można się bawić, można się dzielić, a nawet wykorzystywać go do zacieśniania więzi międzyludzkich.