Kategoria: Projekty

KOŁO NAUKOWE CASIA IBIS

W naszej szkołe zostało założone koło naukowe Casia Ibis, którego opiekunem jest pani mgr Agnieszka Mieszczanek. Należą do niego Natalka Klakla, Kinga Rogowiec,Julia Szafraniec, Gabriela Batko, Aurelia Kotarba, Anna Sala, Anna Ciesielczyk, Nikola Pasternak, Gabriela Zięba, Wiktoria Piwowarczyk, Gaia Stempień, Mieszko Fąfara i Piotr Piechnik.

Nasze koło uczestniczy w ciekawym i wartościowym programie „Być jak Ignacy”. Jest on przygotowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Program podzielony jest na cztery następujące etapy:

  • I etap dotyczy rodzajów i źródeł energii oraz energii odnawialnej
  • II etap dotyczy ekologii i zmian klimatu
  • III etap dotyczy transportu i miast przyszłości
  • IV etap dotyczy technologii cyfrowej, internetu i programowania.

PROJEKT EDUKACYJNY ZOSTAŃ POMOCNIKIEM LEŚNIKA – KLASA VC I VD

Dnia 23 września klasy Vc i Vd wzięły udział w realizacji projektu Zostań pomocnikiem Leśnika organizowanym przez Nadleśnictwo w Myślenicach.  Każdy z uczestników miał do wykonania 14 zadań zawartych w zeszycie przygotowanym przez Organizatorów. Uczniowie musieli utworzyć zasady zachowania się w lesie, wymienić funkcję lasu. Oznaczać drzewa liściaste i iglaste znajdujące się w zasięgu ich wzroku. Wszyscy chętnie szukali miejsc, stanowiących dom dla leśnych zwierząt. Szukali również drzew, uszkodzonych przez mróz, wiatr, owady, nadmierne nasłonecznienie i nazywali te jednostki chorobowe. Udało się nawet złapać motyla, co zostało uwiecznione na zdjęciu.

W KRAINIE LITERATURY – INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Podróż do krainy literatury rozpoczęta!

W tym roku szkolnym uczniowie z klasy 6d i 6e będą uczestniczyli w zajęciach z języka polskiego, podczas których rozwiną kompetencje czytelnicze. Planujemy do nauki wykorzystywać narzędzia i zasoby cyfrowe. Pierwsze spotkania już za nami – zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „MISOWE PODRÓŻE PO POLSCE”

W bieżącym roku szkolnym klasa I d z bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Misiowe podróże po Polsce”.

Projekt ten powstał z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Głównym celem jest poznanie miast, wsi oraz ciekawych miejsc w Polsce, poznanie z ich historią, położeniem geograficznym. W pierwszym tygodniu września ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu wyruszy w podróż 17 pluszowych misiów, a każdy pluszak będzie miał swój pamiętnik podróżnika. Misie będą zwiedzały cały kraj według ustalonego harmonogramu. Dwa razy w miesiącu każdy pluszak odwiedzi inną szkołę. Zadaniem szkoły (klasy), która będzie gościła misia będzie pokazanie jak najwięcej najważniejszych informacji o swoim mieście bądź okolicy. Uczniowie wraz z nauczycielem odpowiedzialnym za projekt w danej szkole będą mieli za zadanie zrobić swój wpis do pamiętnika podróżnika. To, w jaki sposób będzie uzupełniony pamiętnik zależy od kreatywności i pomysłów klasy. Dodatkowo podczas pobytu misia w szkole zadaniem nauczyciela będzie poinformowanie organizatora, gdzie aktualnie znajduje się pluszak oraz wysłanie kilku zdjęć z podróży w danym mieście.

CERTYFIKAT AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Po raz piąty nasza szkoła z sukcesem zakończyła starania o przyznanie certyfikatu Bezpiecznego Puchatka, programu prowadzonego przez firmę Maspex z Wadowic. W tym roku edycja XI.

Celem Puchatkowego programu jest uczenie pierwszoklasistów bezpiecznych zachowań nie tylko w ruchu drogowym, w domu, w szkole i w czasie zabawy, ale również w internecie, co w obecnej sytuacji pandemicznej jest szczególnie ważne.

KOMPUTERY DLA UCZNIÓW

 

Gmina Myślenice zakupiła laptopy dla uczniów w ramach projektu „Zdalna Szkoła”. Dziewięć z nich trafiło do naszej szkoły. W/w sprzęt zakupiony został w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” działania 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”. W najbliższych dniach sprzęt zostanie udostępniony uczniom. 

Klauzula informacyjna

WARSZTATY ZE ZDROWIA EMOCJONALNEGO – PONIEWAŻ WSZYSTKIM NAM ZALEŻY NA TYM, BY NASZE DZIECI BYŁY SZCZĘŚLIWE I ODNOSIŁY SUKCESY

Przez prawie półtora roku obecna klasa 2d (wych. p. Sylwia Siłuszyk) uczestniczyła w cotygodniowych warsztatach promocji zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia „Przyjaciele Zippiego” prowadzonych przez psychologa (Aneta Dziewońska) i pedagoga szkolnego (Beata Pacek). Równocześnie udział w programie od października rozpoczęły klasa 1b (wych. p. Renata Zygmunt) i klasa 1c (wych. p. Elżbieta Żądło), a od grudnia również klasa 1a (wych. p. Iwona Stanisz-Trzcińska).

„ZAGROŻENIA I OCHRONA ZASOBÓW ZIEMI” – POWIATOWA SESJA NAUKOWA

Uczniowie z klasy IVd, VIa i VIb wzięli udział w sesji biologiczno – chemicznej organizowanej przez uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach.

Sesja składała się z kilku wykładów prowadzonych przez uczniów popartych prezentacjami.

Tematy omawiane podczas sesji:

POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZIMĄ

Zima to trudny czas dla zwierząt, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach i dzikich zwierzętach pamiętają uczniowie naszej szkoły.

Uczniowie z klas IVa, IVc i IVd wzięli udział w kolejnych działaniach wynikających z innowacji pedagogicznej – „Patrzę, dotykam, czuje – badam i eksperymentuje”.

Młodzi, chętni przyrodnicy dbają o to, aby ptaki podczas tegorocznej zimy nie były głodne. Posiadają w swoich ogrodach karmniki, które uzupełniają ptasimi przysmakami. Dbają również o koty i innych dzikich mieszkańców lasów.

„ECO-DWÓJKA”- WYCIECZKA DO MIEJSKIEGO ZAKŁADU WODOCIĄGÓW

W ramach projektu „Eco-dwójka”  klasy 5a i 5f wraz z wychowcami wybrały się na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Wodociągów celem zdobycia  i poszerzenia wiedzy uczniów z zakresu edukacji ekologicznej dotyczącej wody w naszym życiu.

Tak oto została opisana wycieczka przez jedną z uczennic:

PROGRAMOWANIE Z KLOCKAMI LEGO

Uczniowie klas III c, III d i III e biorą obecnie udział w innowacji pedagogicznej „Programowanie z klockami Lego”. Jest to program wspomagania kształcenia uczniów poprzez zastosowanie zestawów Lego Education WeDo 2.0.

Innowacja ma celu szerzenie idei programowania z wykorzystaniem klocków LEGO WeDo 2, analityczne myślenie oraz wyciąganie wniosków, programowanie, projektowanie oraz kreowanie ruchomych modeli. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania myślenia poprzez programowanie.

PROGRAM NAUKI JAZDY NA NARTACH „JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ”

Podczas tegorocznych ferii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie nauki jazdy na nartach „Jeżdżę z głową”, który był współfinansowany przez Gminę Myślenice oraz Województwo Małopolskie.

„POZNAJEMY SMAKI POTRAW KUCHNI NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO”.

Dnia 16 stycznia w klasie 6b przeprowadzony został projekt pt: „Poznajemy smaki potraw kuchni niemieckiego obszaru językowego”. Lekcja ta miała na celu zaprezentowanie potraw typowych dla kuchni państw niemieckojęzycznych i wskazanie pochodzenia tych dań. W ramach projektu uczniowie wykonali prezentacje, plakaty dotyczące potraw, jak również przygotowali degustację wybranych specjalności.  Na lekcji mieliśmy okazję spróbować: tortu Sachera, ciasteczek „ Spitzbuben” oraz „Lebkuchen”, niemieckiego ciasta maślanego, Kremówki Wiedeńskiej oraz „Klopsów po Królewiecku”.