Kategoria: Projekty

PROGRAMOWANIE Z KLOCKAMI LEGO – DRUGA EDYCJA

19 stycznia 2021 roku rozpoczęła się druga już edycja innowacji pedagogicznej „Programowanie z klockami Lego”. W tym roku biorą w niej udział uczniowie klasy I d . Innowacja ma na celu wspomaganie kształcenia uczniów poprzez zastosowanie zestawów Lego Education WeDo 2.0, szerzenie idei programowania z wykorzystaniem klocków, analityczne myślenie oraz wyciąganie wniosków, programowanie, projektowanie oraz kreowanie ruchomych modeli. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania myślenia poprzez programowanie.

PROGRAM RZĄDOWY „POSIŁEK W SZKOLE I W DOMU”

W ramach realizacji wieloletniego  programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”  Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach dostała wsparcie finansowe na doposażenie stołówki i jadalni.

W ramach tego dofinansowania zakupiono sprzęt  niezbędny do sprawnego funkcjonowania stołówki między innymi: zmywarkę, szafę chłodniczo-mroźniczą, zamrażarkę, sokowirówkę, kotleciarkę, mikser spiralny z podnoszoną głowicą, maszynę do rozdrabniania jarzyn i mielenia mięsa, garnki.

W ramach tego projektu doposażono w talerze i kubki także jadalnię.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE 1 D

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Właśnie tego dnia przypada rocznica jego powstania. Pluszowy miś to ukochana zabawka dzieci od wielu lat! Jego historia zaczęła się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a cała historia została zilustrowana w formie komiksu w waszyngtońskiej prasie.

Czytelnikiem tej gazety był pewien znany producent zabawek, który zainspirował się jego historią i stworzył nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia. Uczniowie klasy 1 d goszczą u siebie misia Ludwika, który dotarł do nas w ramach Ogólnopolskiego projektu dla klas I-III „Misiowe podróże po Polsce”. Miś Ludwik towarzyszył nam w tym wyjątkowym dniu na zdalnych lekcjach, podobnie jak ukochane misie naszych uczniów! Klasa 1 d przesyła pozdrowienia dla wszystkich miśków – dużych i małych oraz dla koleżanek i kolegów, biorących udział w projekcie „Misiowe podróże po Polsce”.

„BYĆ JAK IGNACY” – NAUKA TO PRZYSZŁOŚĆ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W MYŚLENICACH

Zapraszamy do przeczytania artykułu pod linkiem:

https://myslenice.pl/byc-jak-ignacy-nauka-to-przyszlosc-w-szkole-podstawowej-nr-2-w-myslenicach,art-2333

E-LABORATORIUM W NASZEJ SZKOLE

Eksperymentować można wszędzie, także w domu. Udowadniają to edukatorzy i edukatorki prowadzący e-Laboratoria dla szkół. Przekonali się o tym, uczniowie naszej szkoły.

Laboratorium w każdym domu? Tak!
E-Laboratorium to zajęcia online z zakresu chemii, biologii, fizyki, techniki i geografii. Scenariusze zajęć przygotowane tak, aby odpowiadały założeniem podstawy programowej. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie i uczennice byli aktywnie zaangażowani w proces uczenia się, samodzielnie eksperymentując z wykorzystaniem łatwo dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku.

W KRAINIE LITERATURY –  INNOWACJA PEDAGOGICZNA

W październiku w klasach: 6d i 6e na języku polskim została wdrożona metoda wizualizacji słów kluczowych wiersza. Po zapoznaniu się z utworem poetyckim uczniowie wprowadzali tekst do programu WordArt. Następnie generowali wizualizacje. Wybieranie kształtu chmury wyrazów, kolorów, kroju czcionki, tła, wielkości wyrazów – to część pracy, która  dostarczała najwięcej radości, a jednocześnie szereg ważnych decyzji prowadzących do analizy   i interpretacji dzieła.

Zapraszam do obejrzenia wizualizacji „Podziękowania” J. Twardowskiego. 

BYĆ JAK IGNACY ŁUKASIEWICZ – PROJEKT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W MYŚLENICACH

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach przystąpiła do programu „Być jak Ignacy” organizowanego przez Fundację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza.

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza od lat wspiera działania propagujące naukę, edukację oraz historię. W związku z tym postanowiła połączyć swoje dwa zadania – pielęgnowania pamięci o wybitnych Polakach oraz popularyzacji nauki – w jednym projekcie. Fundacja chce w ten sposób wskrzesić pamięć o ludziach, których nazwiska zatarł czas, mimo że bez nich rzeczywistość wyglądałyby dzisiaj zupełnie inaczej.

Doskonałym przykładem takiej osoby jest patron Fundacji PGNiG – Ignacy Łukasiewicz – twórca podwalin przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W ten sposób narodził się pomysł na program „Być jak Ignacy”.

KOŁO NAUKOWE CASIA IBIS

W naszej szkołe zostało założone koło naukowe Casia Ibis, którego opiekunem jest pani mgr Agnieszka Mieszczanek. Należą do niego Natalka Klakla, Kinga Rogowiec,Julia Szafraniec, Gabriela Batko, Aurelia Kotarba, Anna Sala, Anna Ciesielczyk, Nikola Pasternak, Gabriela Zięba, Wiktoria Piwowarczyk, Gaia Stempień, Mieszko Fąfara i Piotr Piechnik.

Nasze koło uczestniczy w ciekawym i wartościowym programie „Być jak Ignacy”. Jest on przygotowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Program podzielony jest na cztery następujące etapy:

  • I etap dotyczy rodzajów i źródeł energii oraz energii odnawialnej
  • II etap dotyczy ekologii i zmian klimatu
  • III etap dotyczy transportu i miast przyszłości
  • IV etap dotyczy technologii cyfrowej, internetu i programowania.

PROJEKT EDUKACYJNY ZOSTAŃ POMOCNIKIEM LEŚNIKA – KLASA VC I VD

Dnia 23 września klasy Vc i Vd wzięły udział w realizacji projektu Zostań pomocnikiem Leśnika organizowanym przez Nadleśnictwo w Myślenicach.  Każdy z uczestników miał do wykonania 14 zadań zawartych w zeszycie przygotowanym przez Organizatorów. Uczniowie musieli utworzyć zasady zachowania się w lesie, wymienić funkcję lasu. Oznaczać drzewa liściaste i iglaste znajdujące się w zasięgu ich wzroku. Wszyscy chętnie szukali miejsc, stanowiących dom dla leśnych zwierząt. Szukali również drzew, uszkodzonych przez mróz, wiatr, owady, nadmierne nasłonecznienie i nazywali te jednostki chorobowe. Udało się nawet złapać motyla, co zostało uwiecznione na zdjęciu.

W KRAINIE LITERATURY – INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Podróż do krainy literatury rozpoczęta!

W tym roku szkolnym uczniowie z klasy 6d i 6e będą uczestniczyli w zajęciach z języka polskiego, podczas których rozwiną kompetencje czytelnicze. Planujemy do nauki wykorzystywać narzędzia i zasoby cyfrowe. Pierwsze spotkania już za nami – zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „MISOWE PODRÓŻE PO POLSCE”

W bieżącym roku szkolnym klasa I d z bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Misiowe podróże po Polsce”.

Projekt ten powstał z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Głównym celem jest poznanie miast, wsi oraz ciekawych miejsc w Polsce, poznanie z ich historią, położeniem geograficznym. W pierwszym tygodniu września ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu wyruszy w podróż 17 pluszowych misiów, a każdy pluszak będzie miał swój pamiętnik podróżnika. Misie będą zwiedzały cały kraj według ustalonego harmonogramu. Dwa razy w miesiącu każdy pluszak odwiedzi inną szkołę. Zadaniem szkoły (klasy), która będzie gościła misia będzie pokazanie jak najwięcej najważniejszych informacji o swoim mieście bądź okolicy. Uczniowie wraz z nauczycielem odpowiedzialnym za projekt w danej szkole będą mieli za zadanie zrobić swój wpis do pamiętnika podróżnika. To, w jaki sposób będzie uzupełniony pamiętnik zależy od kreatywności i pomysłów klasy. Dodatkowo podczas pobytu misia w szkole zadaniem nauczyciela będzie poinformowanie organizatora, gdzie aktualnie znajduje się pluszak oraz wysłanie kilku zdjęć z podróży w danym mieście.

CERTYFIKAT AKADEMII BEZPIECZNEGO PUCHATKA

Po raz piąty nasza szkoła z sukcesem zakończyła starania o przyznanie certyfikatu Bezpiecznego Puchatka, programu prowadzonego przez firmę Maspex z Wadowic. W tym roku edycja XI.

Celem Puchatkowego programu jest uczenie pierwszoklasistów bezpiecznych zachowań nie tylko w ruchu drogowym, w domu, w szkole i w czasie zabawy, ale również w internecie, co w obecnej sytuacji pandemicznej jest szczególnie ważne.

KOMPUTERY DLA UCZNIÓW

 

Gmina Myślenice zakupiła laptopy dla uczniów w ramach projektu „Zdalna Szkoła”. Dziewięć z nich trafiło do naszej szkoły. W/w sprzęt zakupiony został w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Osi priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” działania 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”. W najbliższych dniach sprzęt zostanie udostępniony uczniom. 

Klauzula informacyjna