Kategoria: Projekty

PROGRAMOWANIE Z KLOCKAMI LEGO

Uczniowie klas III c, III d i III e biorą obecnie udział w innowacji pedagogicznej „Programowanie z klockami Lego”. Jest to program wspomagania kształcenia uczniów poprzez zastosowanie zestawów Lego Education WeDo 2.0.

Innowacja ma celu szerzenie idei programowania z wykorzystaniem klocków LEGO WeDo 2, analityczne myślenie oraz wyciąganie wniosków, programowanie, projektowanie oraz kreowanie ruchomych modeli. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do rozwijania myślenia poprzez programowanie.

PROGRAM NAUKI JAZDY NA NARTACH „JEŻDŻĘ Z GŁOWĄ”

Podczas tegorocznych ferii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie nauki jazdy na nartach „Jeżdżę z głową”, który był współfinansowany przez Gminę Myślenice oraz Województwo Małopolskie.

„POZNAJEMY SMAKI POTRAW KUCHNI NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO”.

Dnia 16 stycznia w klasie 6b przeprowadzony został projekt pt: „Poznajemy smaki potraw kuchni niemieckiego obszaru językowego”. Lekcja ta miała na celu zaprezentowanie potraw typowych dla kuchni państw niemieckojęzycznych i wskazanie pochodzenia tych dań. W ramach projektu uczniowie wykonali prezentacje, plakaty dotyczące potraw, jak również przygotowali degustację wybranych specjalności.  Na lekcji mieliśmy okazję spróbować: tortu Sachera, ciasteczek „ Spitzbuben” oraz „Lebkuchen”, niemieckiego ciasta maślanego, Kremówki Wiedeńskiej oraz „Klopsów po Królewiecku”.

OGRÓDKI METEOROLOGICZNE UCZNIÓW Z KLAS CZWARTYCH

Młodzi przyrodnicy naszej szkoły aktywnie biorą udział w pracach pozwalających lepiej poznać otaczający ich świat. Chętni uczniowie z klas IVa, IVc i IVd skupili się na obserwacji meteorologicznej. Chętni i dociekliwi badacze nie tylko nauczyli się rozpoznawać składniki pogody i towarzyszące im zjawiska przyrodnicze ale również wykonali własnoręcznie potrzebne do pomiaru przyrządy.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA- – WIZYTA W TEATRZE

W grudniu klasy: 5c i 5e obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Tomka Sawyera” w krakowskim Teatrze Groteska. Wyjazd na spektakl związany był z realizacją w wymienionych klasach innowacji pedagogicznej zakładającej stosowanie różnych sposobów rozbudzania u dzieci zamiłowania do czytania książek. Była to więc propozycja angażującego emocjonalnie wprowadzenia do omawiania lektury szkolnej.

„PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK” – INNOWACJA PEDAGOGICZNA – „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”

W ramach innowacji „Podróż do świata książek” w październiku i w listopadzie uczniowie klas V c i V e brali udział w programie „Wychowanie przez czytanie” prowadzonym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” .

W czasie lekcji języka polskiego zapoznali się z wybranymi fragmentami z tomu opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, które poruszały problem najważniejszych wartości w naszym życiu. Uczniowie dyskutowali o tak ważnych pojęciach jak uczciwość, odwaga, przyjaźń czy życzliwość, brali udział w scenkach rodzajowych, tworzyli prace plastyczne, m.in. galerię „Wartościowych Superbohaterów”, którą można było podziwiać w sali 202. Przygotowali też krótkie filmiki i prezentacje dotyczące wybranej wartości.

TRADYCJA GÓRĄ!

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w ogólnopolską kampanię społeczną pt. “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ ”prowadzoną przez Fundację „Dbam o mój zasięg”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.

WIGILIA KLASOWA BEZ PLASTIKU!

„Klasowa wigilia bez plastiku” to kolejna akcja-wyzwanie, które podejmujemy w ramach działań proekologicznych, które od początku roku realizowane są w naszej szkole.

Zachęcamy wszystkich uczniów i nauczycieli do podjęcia tego wyzwania.

Założenie jest proste: prosimy, aby wszystkie organizowane klasowe wigilie w szkole odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, gdyż używane są one zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać się będą od 100 do 1000 lat. Namawiamy, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki i wykorzystywali je podczas każdej kolejnej imprezy klasowej (zabawa karnawałowa, dyskoteki, andrzejki)

IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To szczególny czas, kiedy składamy najbliższym życzenia. Nasza szkoła w tym roku szkolnym włączyła się w projekt „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Uczniowie klas 2a, 5b, 5f, 6b i 6e podczas zajęć pisali kartki świąteczne. To zadanie przede wszystkim doskonaliło umiejętność formułowania życzeń i odpowiedniego adresowania, uczniowie dowiedzieli się też o historii pisania kartek pocztowych i zaletach wyboru tej formy korespondencji. Lecz to nie jedyny cel jaki przyświecał naszym działaniom. Ponad 150 kartek zostało zaadresowanych i wysłanych do chorych dzieci z oddziałów onkologicznych w naszym kraju. Uczniowie prawdziwie pisali sercem. Oprócz standardowych życzeń pojawiły się słowa otuchy i wsparcia.

„PATRZĘ, DOTYKAM, CZUJE – BADAM I EKSPERYMENTUJE”

W ramach innowacji pedagogicznej „Patrzę, dotykam, czuje – badam i eksperymentuje” uczniowie klasy IVd wzięli udział w zajęciach terenowych, których celem było pogłębianie i utrwalanie wiedzy zdobytej na zajęciach lekcyjnych oraz nabywanie umiejętności potrzebnych podczas obserwacji przyrodniczych. Zajęcia terenowe umożliwiły bezpośredni kontakt ze środowiskiem, uczyły wnikliwej obserwacji, współpracy w zespołach, angażowały wszystkich uczniów oraz dały możliwość ruchu na świeżym powietrzu.

SZKOLNI REDAKTORZY NA TROPIE…BAJEK KRASICKIEGO

Uczniowie klas 6b i 6e podczas lekcji języka polskiego wcielili się w rolę dziennikarzy i pracując w  redakcyjnych zespołach tworzyli papierowe wersje gazet. Tematem  i punktem wyjścia stały się omówione wcześniej bajki Ignacego Krasickiego. Redaktorzy z zapałem przystąpili do powierzonego im zadania, a efektem ich pracy są wyjątkowe gazetki, które stanowią współczesne odniesienie  do oświeceniowych utworów.

EKSPERTKI KAPITANA PLANETY

Co robimy i co jeszcze moglibyśmy zrobić, żeby pomóc środowisku? Na te pytania odpowiadaliśmy podczas warsztatu ze zmianą stolików, przy których na uczniów czekały zaproszone ekspertki: Weronika Idzikowska (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie) – leśniczka kultury, pedagożka korczakowska, Ada Latosiewicz i Magdalena Tobolewicz – nauczycielki Sp2 w Myślenicach, które działają świadomie i „ekopraktycznie”.

PROJEKT EDUKACYJNY „MEINE KLEINE HEIMAT – IST MYŚLENICE SEHENSWERT?”

W ramach projektu edukacyjnego z języka niemieckiego „Meine kleine Heimat – ist Myślenice sehenswert?”/ „Moja mała ojczyzna – czy warto zwiedzić Myślenice” wybraliśmy się 21 października na wycieczkę po naszym mieście. Złota polska jesień towarzyszyła nam przez cały czas i pozwoliła nacieszyć oko nie tylko zabytkami, ale i krajobrazem.

Musimy przyznać, że odkryliśmy nasze miasto na nowo i zgodzić się z przysłowiem „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Przed „Domem Greckim”, dawnym muzeum regionalnym poczuliśmy się jak dawni kupcy ormiańscy, którzy po długiej wędrówce zatrzymywali się w zajeździe na wypoczynek. Miejscowa ludność nazywała ich Grekami, stąd nazwa Dom Grecki.