Kategoria: Biblioteka

WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI”

WYRÓŻNIENIE UCZNIOWIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ZWIADOWCY SĄ ŚWIATU POTRZEBNI”

Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka dostała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zwiadowcy są światu potrzebni” 🙂

Do rywalizacji przystąpiło pięciu uczniów z naszej szkoły. Chłopcy czynnie włączyli się w przygotowanie wystawy poświęconej twórczości Johna Flanagana, autora serii „Zwiadowcy” i „Drużyna”. Samodzielnie przygotowali część materiałów, wyszukiwali ciekawe cytaty z książek oraz ciekawostki o autorze. Kolejnym etapem było opracowanie planu misji.  ,,Drużyna” postanowiła wyprowadzać psy ze schroniska Sierściuch. Systematyczne wizyty w schronisku zamierzają kontynuować także po zakończeniu akcji. Drugim zadaniem, którego podjęli się starsi chłopcy była pomoc jednemu ze „Zwiadowców” w nauce. Ta misja również będzie kontynuowana. Nie mamy wątpliwości, że nasi „Zwiadowcy” są światu potrzebni! Dołączamy zdjęcia z różnych etapów konkursu.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

W ramach akcji „Podaruj bibliotece książkę na Gwiazdkę” otrzymaliśmy ponad 250 książek! Wszystkie są już gotowe do wypożyczenia. Zapraszamy!

GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

Grudzień w naszej bibliotece obfitował w działania związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Już od pierwszych dni dzieci wypożyczały książki o tematyce świątecznej w ramach akcji ,,Wypożycz sobie książkę na Święta”.

Wraz z łącznikami biblioteki ubrałyśmy choinkę, która pięknie przyozdobiła wnętrze wypożyczalni. Na warsztatach dzieci uczyły się nowej techniki ozdabiania bombek. Wykonane prace stały się częścią świątecznej dekoracji. Oprócz tradycyjnej choinki ustawiłyśmy też mniej oczywiste drzewko- zbudowane z… książek. Nasi uczniowie mieli za zadanie policzyć lub zgadnąć ich ilość. Tuż przed Świętami nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Zachęcałyśmy też do wzięcia udziału w akcji ,,Świąteczna książka dla przyjaciółki, przyjaciela”, polegającej na wybraniu lektury dla bliskiej nam osoby. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja ,,Podaruj swojej bibliotece książkę na gwiazdkę”. Uczniowie obdarowali nas dużą ilością książek, za które w imieniu czytelników serdecznie dziękujemy!

KAMPANIA „MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK”

KAMPANIA „MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK”

Instytut Książki rozpoczął kolejną edycję kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej. Pragniemy ich zachęcić do częstego sięgania po książki i regularnego czytania. W ramach projektu, który w całości finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nasi pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki książkowe. W skład pakietu wchodzi książka dla dziecka „Wnuczka antykwariusza” oraz broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.

Zachęcamy do wspólnej lektury 🙂

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

W bibliotece mamy nowe książki. Zapraszamy!

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia tej przytulanki  zaczyna się przeszło sto lat temu, kiedy jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był znany twórca komiksów. Postanowił on narysować to co zobaczył. Jego rysunki ukazały się w gazetach i te z kolei zachęciły pewnego właściciela sklepu ze słodyczami do zaprojektowania zabawki podobnej do misia z komiksu. Z okazji święta pluszowego misia polecamy książki o misiach, niedźwiadkach, pluszakach i przytulankach.

DZIEŃ KREDKI

DZIEŃ KREDKI

22 listopada obchodzony jest Dzień Kredki. Podczas przerw odwiedzający nas uczniowie z zapałem zabrali się za rysowanie. Kolorowe przybory na stałe goszczą na stolikach, więc zapraszamy do nas także po to, żeby stworzyć rysunkowe dzieła!

PODSUMOWANIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

PODSUMOWANIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku obchodzone było Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka, jak co roku, włącza się w obchody tego wydarzenia i przygotowała różne atrakcje dla uczniów. Z gazetki dzieci mogły dowiedzieć się kto wymyślił takie święto. Podczas słodkiego tygodnia na odwiedzających bibliotekę czekał słodki poczęstunek.  Dzieci rysowały prace pt. „Tu kwitnie wyobraźnia!” nawiązujące do tegorocznego hasła obchodów, a gorliwi czytelnicy odkrywali tajemnicę biblioteki.  Wiele frajdy przyniósł los na loterii- najlepsi czytelnicy losowali upominki. W ramach świętowania przyjęliśmy także w poczet czytelników naszych pierwszoklasistów. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy czynnie włączyli się w nasze akcje!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI KLAS PIERWSZYCH

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI KLAS PIERWSZYCH

Pod koniec października w bibliotece odbyły się ważne wydarzenia. Oficjalnie w poczet czytelników przyjęliśmy cztery klasy pierwsze. Na początek, po opowiedzeniu dzieciom o naszej bibliotece,  na uczniów czekały zadania mające na celu sprawdzenie ich wiedzy z zakresu znanych bajek. Dzieci pięknie poradziły sobie z zagadkami i z rozsypankami słownymi. Wiele emocji wzbudził tajemniczy kufer, z którego odważni wyjmowali tajemnicze przedmioty. Z jakimi bajkami się kojarzyły?- dzieci nie miały dużych wątpliwości. Pogadanka dotycząca zasad zachowania w bibliotece, wypożyczania książek i „prośby książki” poprzedziły uroczyste pasowanie. Po wypowiedzeniu przysięgi każde z dzieci zostało indywidualnie przyjęte w poczet czytelników biblioteki oraz złożyło „paluszkową pieczątkę”. Jako upominki każdy otrzymał zakładkę i dyplomik, a cała klasa  pamiątkowe „prośby książki do dzieci” oraz arkusz z „paluszkowymi pieczątkami”. Słodki poczęstunek dopełnił całości. Już następnego dnia dzieci samodzielnie wypożyczały swoje pierwsze książki.

AKCJA CZYTELNICZA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

AKCJA CZYTELNICZA „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)

Klasa 3a godnie reprezentowała naszą szkołę w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

KOSTKA RUBIKA NIEJEDNO MA IMIĘ

KOSTKA RUBIKA NIEJEDNO MA IMIĘ

Gdy w 1974 roku Erno Rubik skonstruował swoją „magiczną kostkę” – raczej nie spodziewał się, że zabawka ta zyska taką sławę i rzesze fanów na całym świecie.

Przez dwa dni, 17 i 18 kwietnia, obchodziliśmy Światowe Dni Kostki Rubika w naszej szkole. Zgromadziły one w bibliotece szkolnej miłośników logicznej zabawki oraz tych, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z układanką.

W poniedziałek odbyły się prelekcje dla wybranych klas, podczas których można było zapoznać się z historią wynalazku Rubika, jego drogą do światowej popularności oraz obejrzeć filmik z Mistrzostw Europy w średniej układania klasycznej kostki 3×3 (aktualny rekord Europy należy do Polaka, Tymona Kolasińskiego i wynosi 3,97 sekundy!). Odbył się również „Pokaz Mistrzów” w wykonaniu Bartka Ambroży, Kacpra Pałki i Karola Paszcz z klasy 4a. Zaprezentowali oni swe umiejętności w układaniu kostek zarówno klasycznych, jak i tych nietypowych, pokazali własne kolekcje (udostępnione na biblioteczną wystawę „Kostka Rubika niejedno ma imię”) i omówili sposoby, którymi się posługują podczas rozwiązywania, bądź co bądź, matematycznych problemów. Opowiadając własne historie, zachęcili młodszych uczniów do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia własnej przygody z układanką Rubika.

W tym dniu można było wpisać się również na „Listę Znawców”, czyli udokumentować własną umiejętność układania kostki. W bibliotece zjawiło się 28 osób, które przystąpiły do wyzwania. Byli to (w kolejności wpisywania się na listę): Wiktoria Chrzanowska (5a), Maksymilian Gaweł (7c), Kamil Mokrzycki (7c), Bartek Ambroży (4a) Kacper Pałka (4a), Karol Paszcz (4a), Dawid Szymański (7b), Mariola Gubała (4a), Antoni Trzepla (5b), Kacper Rosiński (7b), Aleksander Tomsits-Nagy (3c), Szczepan Juszkiewicz (8e), Daniel Krzemień (5c), Jakub Firek (6a), Mariusz Karaim (6c), Remigiusz Kotarba (2c), Zuzia Piwowar (3b), Oliwia Brózda (6a), Adam Chowaniec (1a), Maciej Święch (6b), Karol Piwowarczyk (8d), Grzegorz Kolbiarz (8d), Mikołaj Kołodziejczyk (8d), Staś Bajor (2a), Lena Kuczera (2c), Nikodem Święch (4a), Patryk Cecerski (1b) i Iga Nowak (1c). Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie – serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie!

Natomiast, ci, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z kostką, mieli możliwość podszkolenia swych umiejętności i nauczenia się układania metodą „Layer By Layer” (zaprezentowaną w obrazkach na tablicy w bibliotece) lub chociaż układania „ścianki” (przecież każdy kiedyś od tej „ścianki” zaczynał…).

Drugiego dnia, we wtorek, odbyły się SZKOLNE ZAWODY W UKŁADANIU KOSTKI RUBIKA. I tu już liczył się czas! Do wspólnych zmagań stanęło 25 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Pod okiem pani Justyny Horabik-Gruszeczki i pani Marzeny Róg wyłoniono zwycięzców. Wyniki prezentują się następująco:

MARZEC Z SZYMBORSKĄ

MARZEC Z SZYMBORSKĄ

Wiosenna aura (przynajmniej z nazwy) przyniosła akcje biblioteczne związane z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej.

21 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Poezji – w naszej szkole tym razem (oczywiście) pod patronatem krakowskiej Poetki. Systematycznie uzupełniany był tematyczny padlet W ŚWIECIE POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ (dostępny pod adresem: https://padlet.com/biblioFEEL/w-wiecie-poezji-wis-awy-szymborskiej-clnfbs8256m8om32), a gazetki ścienne wypełniły informacje o Szymborskiej, ciekawostki i anegdoty, a także limeryki – krótkie formy literackie, w których humor konkuruje z absurdem.

Przez cały miesiąc zbieraliśmy zgłoszenia do konkursu fotograficznego MOJA SZUFLADA SZYMBORSKIEJ. Celem konkursu było przybliżenie życia i twórczości Szymborskiej oraz spojrzenie na nią przez pryzmat przedmiotów, które były bohaterami wierszy, felietonów, ale też zagarnęły przestrzeń w mieszkaniu Poetki.
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu Szuflady w stylu Szymborskiej i jej sfotografowaniu. Liczył się pomysł, widoczna myśl przewodnia oraz czytelność zdjęcia. Ostatecznie jury wyłoniło laureatów:

I miejsce zdobyła Emilia Motyka (kl. 1a), II msc. – Hanna Pitala (kl. 3d), i III msc. – ex aequo Martyna Łętocha (kl. 7d) i Amelia Batko (kl. 5b). Wyróżnienia przyznano dla prac Amelii Skrzypek (kl. 7a) i Gabrieli Batko (kl. 7d).

Galeria zdjęć prezentowana poniżej i na padlecie.

W ostatni dzień marca w bibliotece szkolnej odbył się WIELKI TEST O SZYMBORSKIEJ. Dwudziestu sześciu śmiałków stanęło do zmagań i sprawdziło swą wiedzę o Poetce. Uczestnicy testu wiedzieli, czym są „lepieje”, kim jest Michał Rusinek, znali pozaliterackie talenty Szymborskiej i anegdoty z nią związane. Konieczna była również dogrywka, która ostatecznie wyłoniła laureatów. I miejsce zdobył Paweł Kupiec (kl. 6b), II msc. – Kacper Gorączko (kl. 7d) i III msc. – Bartek Janas (kl. 7d).

Dodatkowo – przestrzeń biblioteki wypełniły kolorowe kwiaty i ilustracje z cytatami z wierszy Noblistki.

Patrząc na marzec można powiedzieć za Szymborską:

Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata:
moreny, mureny i morza, i zorze,
i ogień, i ogon, i orzeł, i orzech –
jak ja to ustawię, gdzie ja to położę?

 I tej różnorodności, obfitości, zdziwienia i zaciekawienia poezją Wielkiej Poetki życzymy nie tylko na wiosnę.

LITERATURA OBCA W ORYGINALE

Literatura obca w oryginale

W bibliotece szkolnej pojawiła się półka z publikacjami obcojęzycznymi. Znalazły się na niej książki w języku angielskim i ukraińskim oraz dwujęzyczne. Wśród nich są zarówno tytuły skierowane do najmłodszych, jak i bardziej ambitne, przeznaczone dla młodzieży.

Skip to content